האזרחות הפורטוגלית לא תחכה לנו לנצח

אם גם אתם ממוצא יהודי-ספרדי, אני מניח שכבר נחשפתם לשלל הפרסומים בנוגע לזכאות שלכם לקבלת אזרחות פורטוגלית שתהפוך אתכם ללא פחות מאשר אזרחים אירופאיים.

למה כדאי להוציא אזרחות פורטוגלית?
הוצאת אזרחות פורטוגלית-אירופאית הופכת אתכם לאזרחים אירופאיים לכל דבר. זה כמובן לא אומר שאתם מוותרים על האזרחות הישראלית, אתם פשוט מקבלים אזרחות נוספת, שהיא האזרחות הנחשבת והנחשקת בעולם. האזרחות האירופאית ידועה בשלל ההטבות הסוציאליות המשמעותיות שהיא מקנה, החל מהשכלה גבוהה בחינם או בסבסוד חלקי, דרך כניסה לארה”ב ללא צורך בהוצאת ויזה, ועד לאינסוף אפשרויות עבודה ומסחר בכל רחבי אירופה.
יתרה מכך, עם אזרחות פורטוגלית אתם יכולים להחליט בכל רגע נתון שאתם פשוט עוברים לגור בצרפת, ספרד, שבדיה, שוויץ, הולנד או כל מדינה אחרת באיחוד האירופאי.
אלו הם כמובן רק חלק קטן מהיתרונות שאזרחות פורטוגלית ודרכון אירופאי.

הזדמנות שאסור להחמיץ

למי מגיעה אזרחות פורטוגלית?

חלון ההזדמנויות לקבלת אזרחות פורטוגלית נפתח בשנת 2015 הודות להחלטתה של ממשלת פורטוגל לבצע שינוי חקיקה, כזה שיאפשר ליהודים צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות ודרכון פורטוגליים. הממשלה הפורטוגלית יצרה תהליך ידידותי הכולל תנאי זכאות פשוטים וקלים בכל קנה מידה, וחשוב להכיר זאת. בפועל, הזכאות פתוחה כעת בפני כל מי שאבות אבותיו הוגלו במהלך הגירוש, ומשם התפזרו עם השנים למדינות אחרות כמו מרוקו, תוניסיה, לוב, אלג’יריה, מצרים, סוריה, בולגריה, יוון ועוד. מסתבר שרוב הישראלים ממוצא מזרחי (אבל לא רק) הם כנראה צאצאים לאותם יהודים שגורשו מספרד לפני 500 שנים.
בעקבות ההבנה של היתרונות הרבים שבהוצאת האזרחות, יחד עם ההבנה שכמעט 3.5 מיליון ישראלים זכאים לה, נוצרה בשנה האחרונה תופעה שקיבלה את הכינוי “הבהלה לדרכון הפורטוגלי”, וכשמה כן היא. בכל יום מאות ישראלים פוקדים את שגרירות פורטוגל, יחד עם משרדי החברות ועורכי הדין המטפלים בבדיקות הזכאות ובתהליך הבקשה של האזרחות הנכספת.

וכאן גם מתחילה הבעיה!

בעקבות התאוצה המוגברת של הבקשות, גדל החשש כי מסיבה כזו או אחרת, הרשויות בפורטוגל יחליטו לעצור את התהליך, ויפסיקו לאשר בקשות לקבלת אזרחות למי שלא החל עדיין את התהליך.

השעון מתקתק: למה חשוב לבדוק זכאות כבר עכשיו?

1.שינויים בחקיקה
חוק הוא אמנם חוק, אבל גם הוא יכול להשתנות. כל שינוי קטן בהרכב השלטון עשוי להפוך את ההחלטה, ואף לבטל את הזכאות לאזרחות פורטוגלית לכל מי שלא החל בתהליך. קחו לדוגמא את ספרד, שכנתה של פורטוגל.
עד אוקטובר 2019, גם בספרד היה חוק שאיפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות ספרדית. עם הזמן, תוקפו של החוק שהיה מוגבל מלכתחילה פג, וכעת לא ניתן יותר להגיש בקשות לאזרחות ספרדית.
בפורטוגל המצב שונה, לפחות כרגע. עדיין מדובר על הליך שנחשב לקל ומהיר בכל קנה מידה, ולכן חשוב מאוד להתחיל את התהליך וליהנות מהמסלול המקל, בייחוד לאור העובדה שמי שיגיש ויתחיל את התהליך בהקדם יבטיח לעצמו שגם אם יהיה שינוי חקיקה, הדבר לא יפגע בו.

2. עומס בקשות בקרב הקהילות היהודיות והרשויות בפורטוגל
הנתונים כבר מצביעים על קרוב למליון ישראלים שבודקים האם המשפחה שלהם קשורה לגירוש יהדות ספרד ופורטוגל. אולם, זו רק ההתחלה. כפי שכבר ציינו, על פי הערכות דמוגרפיות – מעל 3.5 מיליון ישראלים זכאים לאזרחות פורטוגלית ולדרכון אירופאי, וכבר עכשיו הביקוש עולה על ההיצע.

כבר עכשיו הביקוש עולה על ההיצע | פורטוגל

מצב דומה עלול להתקיים גם אצל הקהילות היהודיות, שאמורות לאשר את הזיקה של צאצאי המגורשים לקהילה היהודית במדינה. הסיכוי שיווצר “פקק” גדול מתמיד, והמציאות הפשוטה מוכיחה את מה שכולם כבר יודעים: כאשר התור מתארך, כל הקודם זוכה. לכן, חשוב להזדרז ולבצע בדיקת זכאות בהקדם האפשרי.

3.הקשחת התהליך בפורטוגל
פרט ליכולת ההתמודדות המוגבלת של הקהילות היהודיות והרשויות בפורטוגל, גם הנהירה ההמונית של הישראלים לאזרחות ולדרכון עושה את שלה. הזרם הבלתי פוסק של הפניות משפיע בהחלט ואחת הטענות היא שעומס הפניות עלול להוביל, בדומה לחוק בספרד, להקשחת התנאים. החוק הספרדי דרש להוכיח זיקה משמעותית לספרד, באמצעות מבחן שפה, שבועה בפני המלך (הדורשת הגעה פיזית) ועוד שלל דרישות לא פשוטות.

הדרך לאזרחות פורטוגלית מתחילה כאן

כעת כשהבנו מדוע חשוב להתחיל בהליך כמה שיותר מוקדם, קבלו 2 טיפים חשובים לפני שמתחילים בבדיקת הזכאות לאזרחות פורטוגלית:

1. גם אם רק התחלתם – אתם בפנים
למרות החשש מהקשחת התנאים, צריך לזכור שגם אם התנאים לקבלת האזרחות ישתנו, במידה וכבר התחלתם את התהליך – לא תצטרכו להתאים את עצמכם לתנאים החדשים, אתם תמשיכו ליהנות מהמסלול המהיר והקל, והדרך שלכם לאזרחות הפורטוגלית תישאר פתוחה ומוגנת מפני כל שינוי חקיקה, הקשחת תנאי הזכאות ובעיות בלתי צפויות נוספות.

2. היעזרו בגורם מקצועי ובעל ניסיון
על אף שניתן להגיש את הבקשה באופן עצמאי, מדובר בהליך מסורבל ובירוקרטי. כל טעות בהגשת הבקשה עלולה במקרה הטוב לעכב את הטיפול בבקשה שלכם, או במקרה הרע לשלול מכם את הזכאות לצמיתות. הדרך הבטוחה ביותר לבדוק את זכאותכם ולהתחיל בהליך הוכחת הזכאות היא בעזרת גוף מקצועי ובעל ניסיון – כבר מהשלב הראשון. 

הניסיון האישי שלי מוכיח שזו הדרך הטובה והחכמה להימנע מעיכובים מיותרים וליהנות מתהליך נוח ומהיר. אני אישית ממליץ על PASSPORTOGO המציעה החזר כספי מלא במידה ולא אושרתם, עם אחוזי הצלחה גבוהים גם למי שמתקשה להמציא את המסמכים הנדרשים לטובת הבקשה.

לסיכום, אם אתם מבינים את היתרונות העצומים שבקבלת אזרחות פורטוגלית – אסור לכם לחכות!

אם תחכו לרגע האחרון, אתם עלולים לשלם ביוקר על הדחייה המיותרת במקרה הטוב ולאבד את זכאותכם במקרה הפחות טוב.
מצד שני, תוכלו לבצע עוד היום בדיקת זכאות ראשונית בחינם ולהימנע משינויים לא צפויים בתהליך.

לנוחיותכם, מצורף טופס לבדיקת זכאות ראשונית בחינם בחברת PASSPORTOGO. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא למלא את פרטיכם בתיבה הכחולה שבתחתית המאמר.

התחילו בבדיקת הזכאות לדרכון אירופאי עוד היום:

אנא השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם:

*בכפוף לאישור הקהילה היהודית בפורטוגל

התחילו בבדיקת הזכאות לדרכון פורטוגלי עוד היום:

אנא השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם:

דילוג לתוכן