כך הצלתי את עצמי מעצמי

בגיל 43 גילה יונתן שיש לו סוכרת סוג 2. מאותה נקודה הוא החליט לעשות הכל כדי להחזיר את הגלגל אחורה. מה בדיוק קרה שם? סיפור אישי עם סוף טוב

אחרי החגים הבטחתי לעצמי לקבוע תור לרופא. כבר מזמן לא עשיתי בדיקות שגרתיות, וחשבתי שזאת הזדמנות טובה לבדוק למה אני כל כך עייף כל הזמן. איך ייתכן שאחרי כל ארוחת צהריים – קלילה או כבדה – הדבר היחיד שמתחשק לי זה לתפוס תנומה ארוכה.

יום אחרי בדיקת הדם, הרופא שלי קרא לי שוב לקליניקה שלו ובישר לי שיש לי סוכרת מסוג 2 – כלומר ריכוז גבוה של סוכר בדם העלול לגרום לי בין השאר למחלת לב, שבץ ועיוורון – והמליץ לי על מטפורמין – פעם אחת ביום.  “כמה זמן בדיוק אצטרך ליטול את התרופה?” שאלתי, והוא חייך בנימוס: “כל חייך”.

לא מוגזם לומר ששקעתי בדיכאון קל. אני בשנות הארבעים המוקדמות שלי. לא חשבתי שכל כך מוקדם בחיי תהיה לי תרופה קבועה שאדרש לקחת כל יום. “אין דרך אחרת?” שאלתי אנדוקרינולוג כשביקשתי חוות דעת שנייה, והוא אמר שייתכן “דיאטה דרסטית” תוכל לשנות ולהסדיר את רמת הסוכר שלי בדם.

החלטתי שלא להיכנע לרוע הגזרה

לאורך כל התקופה שאחרי, התחלתי לחקור את העניין באינטרנט באובססיביות. רכשתי ספרים בנושא תזונה נכונה, קראתי עשרות אם לא אלפי מאמרים על השפעות וטיפול בסוכר, והתייעצתי עם כל חבר או קרוב משפחה שסיפר לי פעם על בעיות סוכר – יש, מתברר, לא מעט כאלה בסביבתי. ככל שנחשפתי יותר ויותר לנושא, כך גבר הבלבול. לכולם יש פתרונות, וכל אחד ידע מה “הסוד”, אבל על כל עצה אטרקטיבית שקיבלתי – היה מי שטען את ההפך, והזהיר מההשלכות.

במשך שבוע ניסיתי דיאטה מומלצת ששלחה חברה של אשתי ומבוססת על תזונה צמחית. חוץ מעייפות ועצבנות, לא ממש ירדתי במשקל ובטח לא הצלחתי לאזן את הסוכר שלי. קרוב משפחה הציע לי דיאטה אחרת שמבוססת על פרקי זמן קבועים של צום , ואכן אחרי שלושה חודשים ירדתי משמעותית במשקל. בביקור החוזר שלי אצל הרופא, נרשמה אופטימיות זהירה. ערכי הסוכר ירדו, אבל לא מספיק כדי שהוא לא יחזור שוב על המלצתו ליטול מטפורמין באופן יומיומי. בנקודה זו הבנתי שהרזיה לבדה לא תפתור את בעיית הסוכרת שלי.

ואז הגיעה נקודת המפנה

חודש אחרי נתקלתי במקרה בהרצאת TEDX של פרופסור ערן סגל ביו-טיוב: “מהי הדיאטה הטובה ביותר עבור בני אדם“. זו הייתה הרצאה מלאת תובנות ואופטימיות לאנשים במצבי, בה סיפר סגל שבמסגרת מחקר שערך במכון ויצמן גילה כי סוגי מזון זהים גורמים לתגובות סוכר שונות בדם אצל אנשים שונים. חיפשתי עוד פרטים על המחקר, והחלטתי להירשם לשירות ייחודי להתאמת תזונה אישית על בסיס בדיקה של חיידקי המעי, שפיתחה חברת DayTwo הישראלית.

“עד היום לא גילינו מהי התזונה הטובה ביותר לבני אדם, כיוון ששאלנו את השאלות ה-לא נכונות” | פרופ’ ערן סגל בהרצאתו ב- TEDx

הזמנתי ערכת בדיקה – בה נדרשתי לספק דגימות צואה אותה שולחים לריצוף גנטי של חיידקי המעי ולענות על שאלון קצר הכולל היסטוריה רפואית ותוצאות בדיקות דם. תוך זמן קצר, בהתאם לנתונים האישיים שלי, קיבלתי המלצות תזונה שהותאמו לי באופן אישי, דרך האפליקציה של DayTwo. בין היתר הוצע לי להקפיד על שילובים ספציפיים של מאכלים שונים באותה ארוחה – דבר שאף דיאטה אחרת שניסיתי לא המליצה והביאה בחשבון.

הפעם, זה עבד

די מהר החיים שלי חזרו למסלולם. חזרתי לבשל ארוחות שמתחשק לי לאכול, יצאתי שוב למסעדות שאהבתי לבלות בהן קודם, ונפטרתי מרגשות האשמה שלי בכל פעם שהכנסתי משהו לפה. התוצאות, כמעט שנה אחרי, היו מדהימות. ההתמדה שלי בתוכנית התזונה המומלצת של DayTwo השתלמה. המשקל שלי התייצב, הרגשתי בריא יותר, הפסקתי להיות עייף כל כך אחרי כל ארוחה כי הסוכר שלי התאזן והכי חשוב: כבר לא היה לי כל צורך בנטילת מטפורמין כל יום.

כל מנה, כל ארוחה, לכל אורך היום – מקבלת ציון איכות מדויק בהתאם להמלצות תזונה מותאמות אישית | מתוך אפליקציית DayTwo

לאורך כל השנה בה ניסיתי הכל, למדתי שתרופות מסוימות ידעו להפחית את רמות הסוכר, אבל לא כמו התוצאות שהביאו המלצות התזונה האישית של DayTwo. אני עדיין תוהה מדוע, כאשר אובחנתי לראשונה בסוכרת מסוג 2, הרופא שלי מיהר להמליץ לי על תרופות שאאלץ להשתעבד להן כל חיי ולא פתח בפניי אפשרויות נוספות כמו זו של DayTwo.

לרזות אפשר בכל מיני צורות, אבל ההשלכות של דיאטה לא נכונה יכולות להזיק לגוף בדיוק כפי שמסוגלת דיאטה קיצונית קצרת מועד. בזכות DayTwo ותוכנית התזונה שהותאמה לי באופן אישי, והתבססה על הצרכים שלי, אפשר להגיד שהצלתי את עצמי מעצמי. ותכל’ס כשחושבים על זה, כמה פעמים בחיים אדם מסוגל להגיד את זה לעצמו?

יונתן שינה את חייו והצליח לשלוט בסוכרת שלו. מוכנים גם אתם להחזיר לעצמכם את השליטה על הגוף שלכם, בקלות וללא קפיצות סוכר?

להצטרפות לתכנית התזונה המותאמת אישית של DayTwo הקליקו כאן>>

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *