לתת הנחיה מה מתאים למטופל, במקום להגיד מה אסור

ד”ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בקהילה בשירותי בריאות כללית, ופרופ’ זמיר הלפרן, העומד בראש המועצה הישראלית לגסטרו ותזונה, מסבירים מהם הפיתוחים המדעיים העומדים בבסיס המוצר של DayTwo – ומדוע בחר גוף הבריאות הגדול בישראל להציע לחבריו את השירות
*הכתבה פורסמה במקור במגזין אקסטרה מבית ‘הארץ’, דצמבר 2019 

סוכרת מסוג 2 היא אחת המחלות ששכיחותן הולכת ועולה בעולם – ועלולה לגרום נזקים קשים לבריאות החולים, כאשר במצבים של סיבוכים, הם יכולים לסבול ממחלות לב, אירועים מוחיים, ואף עיוורון וקטיעת גפיים. אנשים רבים נמצאים בסיכון לפיתוח סוכרת – ועבורם, חשוב לעשות כל מאמץ כדי לשנות את אורח החיים ולמנוע את המחלה. בשנה החולפת, שירותי בריאות כללית החלה לשתף פעולה עם DayTwo, המספקת למטופלים המלצות תזונה מותאמות אישית, לאיזון רמות הסוכר בדם.

“בינינו לבין DayTwo מתקיים שיתוף פעולה פורה מאוד, זה יותר מחצי שנה”, אומר ד”ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בקהילה בשירותי בריאות כללית. “DayTwo משתלבת במגמה העולמית של רפואה מותאמת אישית, ובאופן ספציפי – טיפול בטרום סוכרת ובסוכרת סוג 2. על פי נתונים מה-CDC – המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה”ב, משנת 2015 שכיחות טרום סכרת מעל גיל 18 הינה סביב ה-34% ובגיל 65 ומעלה הסיכוי לטרום סכרת עולה לכמעט 50%. כ-9.4% מכלל האוכלוסייה חולים בסוכרת, כאשר מספרם עולה עם הגיל – 12.2% מבני 18 ומעלה, ו-25% מבני 65 ומעלה. כיום, מציעים לחולי טרום-סוכרת ולחולים סוכרתיים דיאטה מתאימה, שינוי בהרגלי חיים קרי פעילות גופנית ובמידת הצורך טיפול תרופתי”.

ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בקהילה בשירותי בריאות כללית (צילום: באדיבות ד"ר נצר)

לדברי ד”ר נצר, טרום-סוכרת היא מחלה “שקטה”, כלומר, לרוב החולים לא ירגישו בה עד שייגרם נזק. “אם לא מטפלים נכון ובזמן תתפתח סוכרת, מחלה אשר פוגעת בלב ובכלי הדם, מסבה סבל לחולים וכמובן גוררת עלויות כבדות למערכות הבריאות. לכן, חייבים לעסוק במניעה בקרב חולים טרום-סוכרתיים, בגיל יחסית צעיר, כדי למנוע מהם לפתח את המחלה בעתיד. עבודות רבות הראו כי אנשים שטופלו בדיאטה מתאימה ושינו את אורח החיים כך שיכלול פעילות גופנית באופן סדיר, הצליחו לשפר את מצבם בהשוואה לקבוצת ביקורת”.

עם זאת, מסביר ד”ר נצר, ב-DayTwo לא גוזרים את הטיפול לכל אדם רק ממסקנות מחקרים שבוצעו על קבוצות גדולות של נחקרים – “אלא תופרים חליפה ייחודית לחולה הספציפי. זו המשמעות של רפואה מותאמת אישית, או כפי שהיא נקראת בעולם הגדול – Personalized Medicine”.

לדברי פרופ’ זמיר הלפרן, מנהל מרכז המחקר למחלות דרכי העיכול בבית החולים איכילוב ויו”ר המועצה הלאומית לגסטרו ותזונה, “אנחנו יודעים כבר זמן רב שהתגובה למזון היא אישית ולא כללית, אבל לא הבנו את הקישור בין תזונה לשינויים בגוף, ואיך יכול להיות שתפוח אחד יעלה מאוד את רמת הסוכר אצל אדם אחד, ואצל השני – לא”.

חיידקי המיקרוביום – פועלי הייצור של מערכת העיכול

הסיפור של DayTwo החל בקבוצת מחקר במכון וייצמן, שפרסמה שתי עבודות פורצות דרך בנושא. “ב-2015 פרסמה הקבוצה מאמר בכתב העת הרפואי היוקרתי Cell, ובו תיארה מחקר שנערך על 800 ישראלים וב-2019 מחקר אשר פורסם ב JAMA על 327 נבדקים ב-Mayo Clinic שבארה”ב.

“חברי הקבוצה פיתחו אלגוריתם המבוסס על נתונים רפואיים של כל נבדק ונבדק, סגנון החיים שלו, ושאלון רפואי מפורט אשר כל נבדק מילא. הייחודיות של המחקר הייתה הייתה בשילוב המיקרוביום באלגוריתם הטיפולי”, אומר ד”ר נצר.

“מהו המיקרוביום? בגוף שלנו יש מאות טריליונים של חיידקים – הם חיים בחלל הפה, על העור, וכמובן בעיקר בדרכי העיכול – במיוחד המעי הדק והמעי הגס. חיידקים אלה תורמים לתזונה שלנו חומצות אמינו וחומצות שומן, ובעיקר עוזרים בפירוק פחמימות מורכבות לחד-סוכרים.

“אפשר לומר שבמערכת העיכול של כל אחד מאיתנו יש מפעל, המורכב מאלפי דלפקי ייצור שבכל אחד מהם ‘עובדים’ טריליונים של חיידקים. תפקוד המפעל דומה מאוד אצל כולנו, אבל הוא שונה מבחינת הרכבם של אותם טריליוני פועלים.

“החיידקים הללו חשובים מאוד, מאחר שהם מפרקים את הפחמימות במערכת העיכול לחד-סוכרים, וכך משפיעים על רמת הסוכר שלנו במהלך כל חיינו. עד עכשיו, התייחסו למושג האינדקס הגליקמי – שנטבע לראשונה ב-1981, על ידי פרופ’ דיוויד ג’נקינס מאוניברסיטת טורונטו, קנדה. זהו מדד את המזונות אשר אנחנו צורכים בהתאם למידת השפעתן על רמת הסוכר בדם ולפי העלייה ברמת הגלוקוז בדמנו במשך שעתיים, לאחר אכילה של 50 גרם פחמימות מסוג מסוים, ביחס למזון ביקורת – שהוא הגלוקוז, או לחם לבן.

“מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך – עד 55 – הם קטניות, שעועית, אפונה, עדשים, סויה, אשכוליות, תפוזים, תפוחים, אגסים, שזיפים, בוטנים, יוגורט, חלב ועוד; מזונות עם אינדקס גליקמי בינוני – בין 55 ל-69 – כוללים בין היתר פסטה, אורז, שיבולת שועל, וגלידה; ואילו מזונות עם אינדקס גבוה, 69 ומעלה, הם לחם לבן, תפוחי אדמה, קורנפלקס, פופקורן ועוד.

אלגוריתם המנבא את תגובת רמות הסוכר בדם למאות אלפי מזונות, מונגש באמצעות אפליקציית סמארטפון. מתוך האפליקציה (צילום: באדיבות חברת DayTwo)

“באופן כללי, כאשר אנו צורכים מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה, נרשמת עלייה גדולה יותר ברמת הסוכר, והיא גורמת להפרשת אינסולין – אשר מעורר שוב רעב ותשוקה למזון מתוק. ככל שאוכלים יותר מוצרים בעלי אינדקס גליקמי גבוה, מחפשים יותר את האוכל המתוק – והתוצאה היא התפתחות סוכרת, מחלות לב וכמובן השמנה”.

פרופ' זמיר הלפרן, מנהל מרכז המחקר למחלות דרכי העיכול בבית החולים איכילוב ויו"ר המועצה הלאומית לגסטרו ותזונה (צילום: באדיבות גסטרומד)

פרופ’ הלפרן, שהשתתף במחקר מטעם מכון הגסטרו באיכילוב, יחד עם ד”ר ערן אלינב ממכון ויצמן, מספר: “כל האנשים שונים זה מזה בהרכב הגנטי, ואת זה אי אפשר לשנות; אבל במחקר הזה בדקנו את המיקרוביום, הרכב חיידקי המעיים, ונוצרה תפישת עולם חדשה: יכול להיות קשר בין תזונה לבין גוף האדם, דרך המעיים. המיקרוביום הוא אינדיבידואלי – אבל ניתן לשנות אותו. ניסינו לראות אם אפשר להסביר תגובה אינדיבידואלית למזון, על ידי החתימה האישית של הרכב החיידקים של כל נבדק.

“יחד עם פרופ’ ערן סגל העוסק במתמטיקה חישובית, הצלחנו לפתח אלגוריתם שיכול לנבא את התגובה למזונות שונים. לא רק למאכל או שניים כמו שהיה עד אז, אלא גם לשילובים של מזונות. כל אחד יכול לבדוק מה תפוח עץ עושה לגוף שלו, אבל מעניין יותר לבדוק איך הגוף מגיב לארוחה. בנינו לנחקרים הרכב תזונתי מותאם אישית, כולל שילובי מזון וארוחות, ומדדנו את רמת הסוכר בדם שלהם. גילינו שאנחנו מצליחים לנבא את התגובה של כל אחד מהם ולדעת איך להאט את העלייה ברמת הסוכר בדם”.

לדברי ד”ר נצר, DayTwo עושה שימוש בניתוח המיקרוביום, בשילוב נתונים רפואיים ספציפיים לכל מטופל, כדי לחזות את התגובה הגליקמית של כל אחד מאיתנו. “את ואני יכולים לאכול תפוז או בננה, לדוגמה, ובעוד שאצל אחד מאיתנו תהיה עלייה גבוהה מאוד בערכי הסוכר, אצל השני תהיה עלייה מתונה. בהקצנה, אפשר לומר שאדם אחד יוכל לאכול עוגות קצפת ללא עלייה ברמת הסוכר בדם, אבל חברו חייב להימנע מעוגות מסוג זה – כי הן יעלו מאוד את רמת הסוכר בדמו”.

כך מתבצעת הבדיקה

עלות הבדיקה הינה 1,350 ש”ח, ובמסלול לקוחות שירותי בריאות כללית היא 800 ש”ח. הלקוח של כללית מקבל לביתו את הערכה, ושולח בחזרה למעבדה של DayTwo לטובת ריצוף גנטי של חיידקי המעי. במקביל, המטופל ממלא שאלות רפואי ופרטים אישיים אשר מוזנים לאלגוריתם החכם. בתום התהליך, וכאשר התוצאות מוכנות, הלקוח מקבל גישה לאפליקציה ומתבקש לקבוע שני מפגשי אונליין עם דיאטנית קלינית של שירותי בריאות כללית שתלווה אותו ותנגיש לו את המלצות התזונה המותאמות אישית שמופיעות לו באפליקציה.

הסוף לדיאטה המבוססת על איסורים
לפתרון של DayTwo יש תועלת משמעותית לא רק עבור חולי סוכרת וטרום סוכרת, אלא גם עבור מי שמבקש לשמור על המשקל. “תמיד הצהרתי שדיאטות הן הכישלון הגדול ביותר של הרפואה, כי כולנו מצליחים לרזות, אבל אף אחד לא מצליח לשמור על המשקל ועל השינויים באורח החיים לאורך זמן”, מספר פרופ’ הלפרן. “יש לכך סיבות פיזיולוגיות – הגוף פועל לשימור על שיווי המשקל, כך שאפשר לרדת במשקל אבל לא לאורך זמן. קיים גם גורם פסיכולוגי – אנחנו בנויים לביצוע מאמצים קשים לתקופות קצרות, אבל מתקשים לשמור על כך לתקופות ארוכות. השילוב בין הגורמים הפסיכולוגיים והפיזיולוגיים תרם לכישלון המתמשך של הדיאטות.

“פה מצאנו לראשונה את האפשרות לומר לכל אחד מה מותר לו ומה נכון עבורו. כך שלא נצטרך לומר ‘אסור לך פחמימות’, אלא נוכל להציע לכל אחד מזון שמתאים לו והוא אוהב, וליצור שילובים כדי לשמור על תזונה שניתן להמשיך בה לאורך זמן. כך אפשר להתגבר על הצרכים הפיזיולוגיים, ואולי גם הקושי הפסיכולוגי שטמון באיסור – שקשה להתמיד בו”.

לדברי פרופ’ הלפרן, “למיקרוביום יש חשיבות גדולה גם בקרב אנשים בריאים וגם במניעת מחלות וטיפול בהן. במשך שנים אמרתי שאי אפשר להשפיע על הבריאות בעזרת שינוי בתזונה, כי צריך לפרק כל אוכל למרכיבים. אבל עכשיו ברור לנו שמאכלים משפיעים על הרכב החיידקים במעיים ויכולים להשתתף באופן פעיל במניעת מחלות ובשמירה על הבריאות. לכן, העתיד של הרפואה המדויקת בהתאמה אישית הוא מניעת מחלות וקידום הבריאות, על ידי שינוי המיקרוביום באמצעות תזונה.

“הקבוצה שתרמה יותר מכל למחקר בנושא, וכמעט היחידה שהשיגה תוצאות חיוביות, היא הקבוצה של מכון ויצמן. כך שלא מפתיע אותי שחברות ביטוח, קופות חולים ועוד גורמים מוכנים להשתתף בתהליך הזה, כדי להמליץ על תזונה עדיפה. זאת, במקום פתרונות שעדיין מקובלים כיום, כמו דיאטה דלת סוכר, שומן או קלוריות.

“כיום אנחנו יכולים לתת למטופל הנחיה של מה שמתאים לו, במקום להגיד מה אסור. כל האנשים שעוסקים בבריאות הציבור ולא רק בטיפול במחלות מנצלים את השיטה החדשה הזו. עבורי אישית, זו הגשמת חלום – תמיד רציתי להמליץ לאנשים מה לאכול, ולא רק להגיד להם מה אסור. אם פעם אמרתי ‘מותר טעים’, היום אני יכול לומר ‘מותר טעים, ואולי גם בריא'”.

“כללית, כארגון הפועל בחזית הרפואה ומקדמת רפואה מותאמת אישית באמצעות חליפה ייחודית “TAILORED MADE” לכל מטופל ומטופל, גאה להציע למבוטחיה לראשונה בעולם את המוצר DayTwo , שירות ייחודי אשר מנגיש חדשנות מדעית”, מסכם ד”ר נצר. “נכון להיום, נמכרו כבר יותר מ-10,000 ערכות בשלב ההשקה, ואנחנו מצפים להגיע בשנה הבאה לרבות נוספות. בד בבד, אנו אוספים נתונים אודות מצבם של המטופלים לפני הטיפול – ואחריו”.

 

לחצו כאן – והתחילו את הדרך לאורח חיים מאוזן יותר.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *