קפה מישהו?

הויכוח האם קפה מזיק או מועיל לבריאות נמשך כבר הרבה מאוד שנים. מחקר חדש ומקיף שמתפרסם בימים האחרונים שם סוף לשאלה

מה לא נאמר על המשקה שמאות מיליונים שותים בכל יום ברחבי העולם? שהוא טעים, שהוא ממכר, שהוא פצצת אנרגיה, שהסוג שאתה שותה – אומר איזה בן אדם אתה ועוד ועוד. אבל הדיון הכי מדובר סביב הקפה, קשור ללא ספק להשפעות הרפואיות שלו עלינו.
בעשרות השנים האחרונות בוצעו אינספור מחקרים שבדקו את ההשפעה של קפאין על מערכות שונות בגוף, כמו הלב והדם וגם את הקשר בין צריכת קפה למחלות שונות ובראשן מחלת הסרטן. היו מחקרים שהצביעו על כך ששתיית קפה מועילה ומומלצת והיו גם כאלו שהראו את המסקנה ההפוכה.
כעת מחקר חדש של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן – קובע באופן חד משמעי ששתיית 2 או 3 כוסות קפה ביום – מפחיתה את הסיכון למות ממחלות קשות.

2 או 3 כוסות קפה ביום - מפחיתה את הסיכון למות ממחלות קשות

המחקר שבו השתתפו יותר מחצי מיליון בני אדם והתקיים במקביל ב-10 מדינות באירופה, הוא הגדול והמקיף ביותר שבוצע בנושא הקפה והשפעותיו על הבריאות שלנו, וגם כאן יש הבדל בין המינים: הסיכוי של גברים ששותים קפה באופן יומיומי, למות מסרטן, דום לב או שבץ נמוכים ב-18% מהסיכוי של גברים שאינם שותים קפה בכלל. ואילו בקרב הנשים מדובר על פער של 7% (לטובת צרכניות הקפה).

נשים ששותות קפה מקטינות ב-7% את הסיכוי למות ממחלות קשות

ומי ניצח בתחרות הסמויה בין המדינות על צריכת הקפה הגבוהה ביותר? את התואר של שתייני הקפה קטפו הדנים עם ממוצע של 900 מ”ל ליום, שזה בערך 4 כוסות קפה. האיטלקים הם אלו ששותים דווקא הכי פחות – רק 92 מ”ל ביום בממוצע לבן אדם.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *